چرا مدل مینی جایی در خانواده اپل ندارد؟

چرا مدل مینی جایی در خانواده  اپل ندارد؟

خانواده آیفون 14 اولین سری از آیفون در دو سال گذشته است که ابعاد نمایشگر همه ی مدل‌های آن بالای 6 اینچ است. در حالی که اپل همانند نسل‌های گذشته آیفون‌های 6.1 و 6.7 اینچی جدید خود را روانه بازار می‌کند، چرا این‌بار خبری از آیفون 5.4 اینچی نمی باشد و اپل مدل مینی را از گوشی‌های آیفون کنار گذاشته است؟

اپل مدل مینی آیفون را سال 2020  وارد  بازار کرد و شکل‌گیری این مدل احتمالا تا حدی به علاقه طرفداران و کاربران این کمپانی بازمی‌گشت که خواستار یک گوشی هوشمند کوچک‌تر با بروزترین امکانات بودند.

زمانی که مدل مینی روانه بازار شد، تصور عموم بر این بود که این ابعاد حداقل طی چندین نسل ادامه پیدا خواهد کرد ولی با عرضه سری آیفون 14، عمر مدل مینی پس از تنها دو نسل به پایان رسید.

با استناد به داده‌های جمع‌آوری شده از بازار توسط CIRP، مشکلات مدل مینی از وقیی شروع شد که فروش آن در بازار مطابق میل اپل پیش نرفت، طوری که در ماه‌های اکتبر و نوامبر 2020 آیفون مینی تشکیل‌دهنده تنها 6 درصد از مجموع فروش مدل‌های آیفون 12 در بازار آمریکا بود.

شرکت خدمات مالی مورگان استنلی بر این باور است که اپل وقتی تصمیم گرفت تولید آیفون 12 مینی را به میزان 2 میلیون واحد کاهش دهد تا ظرفیت تولید مدل محبوب‌تر آیفون 12 پرو را افزایش بدهد.

با این وجود جی‌پی مورگان چیس، یک شرکت خدمات مالی عظیم دیگر که همچنان با مورگان استنلی مرتبط است ادعای جالب‌تری را مطرح کرد، به گفته آنها اپل تولید آیفون 12 مینی در نیمه دوم 2021 را به شکل کامل متوقف کرد.

در ادامه هرچند آمار فروش آیفون 12 مینی آینده روشنی را برای آیفون 13 مینی به تصویر نمی‌کشید ولی اپل آن را رها نکرد. به عبارت دیگر اپل نمی‌توانست در آن زمان مدل مینی را کنار بگذارد چون برنامه‌ریزی برای تولید و عملیات زنجیره تامین این شرکت مدت‌ها پیش از عرضه یک محصول جدید انجام می‌شود.

به بیان ساده‌تر زمانی که اپل متوجه شده بود آبی از مدل آیفون 12 مینی گرم نمی‌شود، مدل 13 مینی در راه تولید و سپس معرفی و عرضه قرار داشت در نتیجه اپل نمی‌توانست به راحتی آن را از سبد محصولات خود حذف نماید.

در ادامه تاریخ برای مدل آیفون 13 مینی هم تکرار شد چون در آوریل 2022 داده‌های CIRP نشان دادند مدل مینی تنها 3 درصد از کل فروش سری آیفون 13 را به خود اختصاص داده که حتی از نسل پیشین هم کمتر بوده و چنین عملکردی در بازار ظاهرا آخرین میخ بر تابوت کوچک مدل مینی بود.

اکنون در سری آیفون 14 اپل مدل مینی را با یک نسخه کاملا جدید پلاس جایگزین کرده تا همچنان این خانواده دارای 4 عضو باشد،اما این‌بار کوپرتینویی‌ها رویکرد قبلی‌شان را با نمایشگری بزرگتر در اختیار کاربران قرار خواهند داد.

در اصل سیاست اپل در این مدل همچنان دست نخورده باقی مانده و مشخصات مدل پلاس و استاندارد تقریبا تفاوتی با یکدیگر ندارند، ولی حالا می‌توانید نمایشگر بزرگتری را تجربه کنید، البته با پرداخت پول بیشتر بجای کمتر در مدل‌های مینی.

 

 

 

 

..

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید