از کار انداختن بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بازار غیرقانونی دارک وب توسط آلمان

از کار انداختن بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بازار غیرقانونی دارک وب توسط آلمان

پلیس فدرال آلمان در این هفته با همکاری وزارت دادگستری آمریکا سرورهای بازار دارک وب Hydra Market را از کار انداخت. این بازار روسی به عنوان بزرگ‌ترین و پرقدمت‌ترین مارکت‌پلیس دارک وب جهان شناخته می‌شد. این بازار ظاهرا میزبان 80 درصد تراکنش‌های رمزارزی دارک وب بود و حدود 17 میلیون کاربر و 19 هزار فروشنده داشته.

پلیس آلمان در این عملیات سرورها و کیف پول‌های رمزارزی «هایدرا» را با دارایی تقریبی 25 میلیون دلار در قالب بیت کوین  ضبط کرد. و به‌طور همزمان، وزارت دادگستری آمریکا یک شهروند روسیه به نام «دمیتری پاولوف» را به پخش مواد مخدر و پولشویی در «هایدرا» متهم کرد. این بازار عمدتا کاربران کشورهای روس زبان را هدف قرار داده و به آن‌ها کالاها و خدمات قاچاق از جمله مواد مخدر، خدمات هک و داده‌های سرقتی می‌فروخته است.

از طرف دیگر، وزارت خزانه‌داری آمریکا بنام هایدرا و Garantex، یک صرافی رمزارزی روسی را به همراه 1000 آدرس کیف پول به فهرست سیاه خود اضافه کرده است. پلیس فدرال آلمان می‌گوید از ماه اوت سال گذشته میلادی در حال همکاری با آمریکا پیرامون فعالیت‌های هایدرا بوده است.

با تعطیل شدن این وب‌سایت، مقامات اکنون در حال انجام تحقیقات برای کشف عاملان و مدیران این مارکت‌پلیس می باشند. با این حال، گفته شده  است که فعلا هیچ کسی در رابطه با این بازار دستگیر نشده است.

هایدرا در این مدت به یکی از منابع مهم پولشویی تبدیل شده بود. مجرمان سایبری در ازای روبل روسیه از فروشندگان این بازار رمزارز می‌خریدند و بعد پول خود را در اپلیکیشن‌هایی مثل YooMoney ،Tinkoff یا QUIWI دریافت می‌کردند. شرکت تحقیقاتی Chainanalysis می‌گوید در سال‌های 2021 و اوایل 2022 حدود 200 میلیون دلار رمزارز سرقتی در ارتباط با این بازار پیدا شده که 5 میلیون دلار مربوط با کلاهبرداری‌های باج‌افزاری و 4 میلیون دلار از منابع تحت تحریم بوده است.

وزیر خزانه‌داری آمریکا در گفت و گویی پیرامون از کار انداختن این بازار که ظاهرا فقط در سال 2020 گردش مالی 1.35 میلیارد دلاری داشته است، گفت: «اقدام ما به مجرمان می‌گوید نمی‌توانید در دارک نت یا انجمن‌های آن، یا روسیه یا هیچ کجای دنیا مخفی شوید. ما با همکاری متحدان و شرکایمان از جمله آلمان و استونی به از کار انداختن این شبکه‌ها ادامه می‌دهیم

 

..

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید