افزونه ای در کروم که میتواند تصاویر جعلی پروفایل با دقت بالایی تشخیص دهد

افزونه ای در کروم که میتواند تصاویر جعلی پروفایل با دقت بالایی تشخیص دهد

شرکت V7 Labs اخیرا  یک برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه داده است  که در قالب یک افزونه مرورگر گوگل کروم می‌تواند تصاویر جعلی پروفایل که به صورت مصنوعی ساخته شده‌اند را تشخیص بدهد. سازندگان این افزونه ادعا می‌کنند که محصول آن‌ها میتواند وظیفه خود را با دقت تحسین‌برانگیز ۹۹.۲۸ درصد انجام بدهد.

در این سال‌ها پیشرفت‌های بسیاری زیادی در ابزارهای ساخت محتوای دیپ فیک صورت گرفته و حال ساختن تصاویر و حتی ویدیوهای جعلی با شمایل طبیعی و باورپذیر بسیار آسان‌تر از گذشته شده . به طور معمول چشم انسان به آسانی نمی‌تواند جزئیات ناهماهنگ در چنین تصاویری را تشخیص بدهد و بهره‌گیری از برنامه‌های اختصاصی جهت پیداکردن آن‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

(آلبرتو ریزولی) از بنیان‌گذاران شرکت V7 Labs ادعا می‌کند که برنامه جدید آن‌ها می‌تواند جهت جلوگیری از پخش اطلاعات نادرست در فضای آنلاین مورد استفاده قرار بگیرد. او همچنین می‌گوید:

(امروزه محتوای گمراه ‌کننده بسیاری در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد و یکی از ترویج‌دهندگان اصلی آن‌ها، پروفایل های جعلی است. ما افزونه مخصوص کروم ساختیم که می‌تواند تصویر واقعی شخص را از نمونه‌های ساخته شده با هوش مصنوعی، تفکیک کند.)

افزونه Fake Profile Detector قادر است  با در نظر گرفتن بعضی جزئیات خاص و مقایسه آن‌ها با تصاویر واقعی، نمونه‌های جعلی را تشخیص بدهد. برای مثال حالت قرارگیری غیر منطقی گوشواره‌ها یا مردمک چشم غیر طبیعی می‌تواند معیارهای تشخیصی بسیارخوبی باشند. بیشترتصاویر از پروفایل جعلی توسط وب سایت‌هایی ساخته می‌شوند که از هوش مصنوعی StyleGAN انویدیا بهره گرفته اند که به عنوان یک شبکه عصبی در سال ۲۰۱۸ توسعه یافت. تصاویر حاصل از این سیستم به طور معمول در نگاه اول بیش از حد بی‌نقص می باشند؛ به طوری که فرد نقایص خیلی زیادی در چهره ندارد، کاملاً در مرکز تصویر قرار می‌گیرد.

اکنون افزونه ذکرشده تنها می‌تواند تصاویر مصنوعی ساخته شده با موتور GaN را تشخیص بدهد و فعلاً توانایی تشخیص دیپ فیک با کیفیت بالا که در ویدیوها مورد استفاده قرار می‌گیرد را ندارد. برای دانلود و نصب آن می‌توانید از طریق کروم وب استور اقدام نمایید.

..

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید