راه اندازی اولین کابل اینترنتی زیردریایی توسط گوگل در آفریقا

راه اندازی اولین کابل اینترنتی زیردریایی توسط گوگل در آفریقا

گوگل اعلام کرد که اولین کابل اینترنت زیر دریایی خود در آفریقا را راه‌اندازی کرده  است که سبب تقویت شبکه‌های اینترنت بسیاری از کشورها و به ویژه توگو در غرب این قاره می‌شود.

همان گونه که گوگل در وب سایت خود توضیح می دهد، برنامه کابل زیردریایی  Equiano سال 2019 معرفی شده است  که از پرتغال در امتداد ساحل غربی آفریقا راه‌اندازی خواهد شد و اروپا را به کشورها توگو، نیجریه، نامیبیا، آفریقای جنوبی و سنت هلن متصل می‌کند. انتظار این است که این کابل اتصال اینترنت  در دسترس میلیون‌ها کاربر هر دو قاره قرار بدهد و به ویژه درتوگو تاثیرگذار خواهد بود. طبق داده‌هایDataReportal، تخمین زده می‌شود 74 درصد مردم این کشور به اینترنت دسترسی ندارند و انتظار می‌رود تا این کابل 20 برابر ظرفیت اینترنت بیشتری را برای این منطقه از غرب آفریقا ارائه دهد.

بعد از توگو، از اکویانو در نیجریه و نامیبیا به عنوان ایستگاه‌های بعدی پروژه گوگل یاد شده و پیش‌بینی می‌شود تا آخر سال جاری میلادی به بهره‌برداری کامل برسد.

 

غول موتور جستجو(گوگل) تقریبا از یک دهه قبل، سرمایه‌گذاری هنگفت خود در زمینه اینترنت کابلی زیردریا را آغاز کرده و اولین پروژه آن با نامUnity  در سال 2010 شروع به کار کرده و از چیکورا، ژاپن تا ساحل ردوندو، کالیفرنیا امتداد دارد. این شرکت در مجموع روی 19 کابل زیردریایی سرمایه‌گذاری کرده و جدیدترین آن با نام Dunantدر ژانویه 2021 به بهره‌برداری رسید و ویرجینیا بیچ را به ساحل فرانسه متصل کرد.

گوگل تنها شرکتی نمی باشد که روی کابل‌های زیردریایی سرمایه‌گذاری هنگفتی کرده است. نشریه وال استریت ژورنال گزارش می‌دهد که متا، مایکروسافت و آمازون نیز روی زیرساخت‌های کابلی مهم جهان تسلط دارند. ماه گذشته، متا اعلام کرد که تا سال 2027 قصد دارد حداقل دو کابل زیردریایی بین اقیانوس اطلس ایجاد نماید.

با این حال، کابل‌های زیر دریایی یک نقطه ضعف مهم دارند و به دلیل بلایای طبیعی یا فعالیت‌های انسانی مثل ماهیگیری ممکن است پاره شوند. قطع شدن کابل‌ها به ویژه در امتداد سواحل آفریقا قابل انتظار است و می‌تواند سبب قطع شدن اینترنت همه ی این مناطق برای روزها شود.

..

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید